Znak Politechniki Warszawskiej

Seminarium "Biomateriały w implantologii i systemach podawania leków"

Uprzejmie zapraszamy do udziału w kolejnym seminarium Platformy InterBioMed PW, którego tematem będą "Biomateriały w implantologii i systemach podawania leków". Seminarium odbędzie się odbędzie się 16 listopada 2017 roku (czwartek) w godzinach 9.00 - 15.00 w sali 1.50 na parterze w budynku CEZAMAT (mapa).

FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY (obowiązkowy)

Biomateriały znajdują zastosowanie w użytku medycznym już od wielu lat. Potrzeba biokompatybilności (biozgodności) w trosce o zdrowie pacjentów powoduje stale rosnące oczekiwania w stosunku do materiałów stosowanych do produkcji urządzeń diagnostycznych i terapeutycznych, takich jak: cewniki, stenty, implanty.

Nowoczesne metody formowania trójwymiarowych struktur z materiałów inżynierskich i komórek umożliwiają wierne odwzorowanie budowy oraz funkcji zastępowanych części organizmu. Zastosowane nowe biomateriały będą pełniły zarówno rolę nośnika komórek jak i bioaktywnego rusztowania dla nowotworzonych tkanek. Zaawansowane metody hodowli z użyciem bioreaktorów pozwolą otrzymać w pełni funkcjonalne biologiczne substytuty tkanek i narządów. Otrzymane biologiczne zamienniki z komórek pochodzących od pacjenta mogę zostać użyte bezpośrednio w leczeniu ubytków jego tkanek i narządów. Mogą również stanowić 3D modele biologiczne zdrowych lub zmienionych chorobowo części organizmu pacjenta niezbędne do testowania nowych lub doboru istniejących leków lub metod leczenia. Inżynieria tkankowa jest szansą na leczenie uszkodzeń i zmian chorobowych tkanek i narządów poprzez wytworzenie ich biologicznych substytutów dzięki połączeniu wiedzy inżynierskiej i medycznej.

Organizatorami merytorycznymi i prowadzącymi jest Pan prof. Wojciech Święszkowski z Wydziału Inżynierii Materiałowej Politechniki Warszawskiej oraz Pan prof. Piotr Skawiński z Wydziału Samochodów i Maszyn Roboczych Politechniki Warszawskiej.

.